Výstava Atrium 20+1 | Aktuálne | Atrium Architekti

Výstava Atrium 20+1


East Side Architecture predstaví v poradí už druhú samostatnú tematickú výstavu. Tentokrát to bude retrospektívna výstava jedného z najvýraznejších architektonických ateliérov na východe krajiny – Architektonické štúdio Atrium z Košíc.

Kurátor: Prof. Ing.arch. Matúš Dulla,DrSc.
Miesto: Východoslovenská Galéria Košice, Hlavná 27
Vernisáž: 23.5.2012, 19:00
Trvanie výstavy: 24.5.-24.6.2012
Otváracie hodiny: Ut.-Ne.10:00 – 18:00

Nudia Vás štandardné architektonické výstavy?
Príďte zažiť jedinečnú retrospektívnu výstavu jedného z najvýraznejších architektonických ateliérov na východe Slovenska.
Zažite 20+1 mimoriadnych stavieb.


Architektonické štúdio Atrium z Košíc, Laureát Ceny Dušana Jurkoviča 2004, viacnásobne nominovaný na Cenu CE-ZA-AR, nominovaný na európsku cenu Mies van der Rohe Award, Brick Award a iné. Jediný ateliér zo Slovenska, ktorému sa podarilo publikovať svoje dielo v prestížnom nemeckom vydavateľstve Phaidon. Predstaviteľ novej vlny East Side Architecture predstaví pri príležitosti 21. výročia svojho založenia diela s poslednej dekády – od roku 2004 po súčasnosť.
Na svoje si prídu malí aj veľkí, milovníci architektúry, dizajnu, fotografie, ale taktiež hudby, jedla a pohody.
Nezvyčajná inštalácia, nezvyčajné príbehy, nezvyčajný zážitok.

Ctia kontext svojho regiónu, hybridizujú jeho motívy s aktuálnymi architektonickými tendenciami európskej architektonickej scény. Mnohé veci tu nie sú vôbec ľahké. Svet východu, vždy trpiaci tlmenejším rozvojom ako slovenský západ, kraj kruto prevalcovaný vojnou, ktorá znamenala hiát dodnes zreteľný, heroické a netolerantné socialistické intervencie, ktoré nekompromisne nastolili nový poriadok (pravda neraz z titulu rovnostárstva priaznivý voči východu), nová, možno priveľkorysá a jalová architektúra – to sú dodnes zreteľné zásahy, ktoré formujú tieto kraje.
Spomínam si na diskusiu krátko po novembri, keď sa na Spolku, vtedajšom Zväze architektov v Bratislave objavili ľudia zo Smižian, protestujúci proti mohutnej panelákovej hradbe, ktorá nemilosrdne mierila do stredu obce. Podarilo sa nám ju vtedy zastaviť a Smižany postupne obnovovali svoju kultivovanú podobu. Trvalo to dlho a stála za tým drobná práca na drobných architektonických perlách. Medi nimi boli aj diela architektov z Atria, napríklad vysoko cenená umelecká škola. Je celkom drobná a nenápadná, nie ako tie hranoly netolerantných panelákov, ktorými sa s takou malou architektonickou námahou dali pokryť celé hektáre.
Ak hovorím o naratívnosti, nemám na mysli nejaké nadbiehanie prízemnému laickému vkusu-nevkusu, mám na mysli doplnenie a rozvinutie toho, čo sa zo známych architektonických prúdov zdá príliš redukované a diétne. Štúdio Atrium vzťahuje európske podnety na svoje prostredie, hľadajú napríklad spojitosť medzi formálnymi výbojmi typu zalamovaním tvarov na spôsob japonského origami a tradične šikmými plochami-strechami slovenskej rustikálnej zástavby.
Splácajú dlh nedávnej absencii luxusnej vilovej výstavby a je zrejmé, že dokážu naplniť veľmi spoľahlivo to, čo sa sformovalo do akéhosi etalónu kvalitného vilového objektu. Architekti štúdia sa stretli s vnímavými stavebníkmi a dokážu pre nich pripraviť projekty, ktoré sa celkom nedištancujú od svojho lokálneho kontextu a inteligentne naň reagujú (napríklad vila A v Kostoľanoch), ale súčasne si budujú svoj prísny abstraktný svet a spomínaný etalón dokážu úspešne prekročiť (napríklad vila H v Košiciach, či viaceré ďalšie).

Z predslovu pripravovanej knihy 20+1 od architekta Matúša Dullu.
Viac info na:
http://www.facebook.com/…41454281570/
www.eastside.sk
www.uzemneplany.sk
www.atriumstudio.sk