DOMM

DOMM je minimálnym domom pre trojčlennú rodinu čo do výrazu, aj veľkosti. Len jedna hmota, len jedno okno do ulice. V tvarovej zložitosti okolia pôsobí až puristicky jednoducho, pracuje s kontrastom. Od okolia sa však neuzatvára, práve naopak, komunikuje s ulicou, nebojí sa vtiahnuť ruch mesta do vnútra domu už spomínaným oknom do ulice. Okno ako komunikačná platforma.
Tehličky v rastri 300mm z betónu kladené na fasáde v prísnom vojenskom rastri, sú odkazom na soklovú materialitu tzv. kabrincov 70-tych rokov, resp. socialistickú architektúru, ktorú pozorné oko objaví aplikovanú aj v okolitej zástavbe.

Dom pozostáva z jedného nadzemného a jedného podzemného podlažia, poskytuje teda dostatok priestoru. Od ulice však DOMM pôsobí ako jednopodlažný mini domček.
Úžitková plocha 197m2 je pri rozvinutí do dvoch podlaží pomerne úsporným riešením, v danej ploche je už integrovaná garáž, 2 kúpeľne, chodba, schodisko a veľkolepá galéria. Absentuje však akákoľvek technická miestnosť, alebo často tak obľúbená práčovňa, čo vzhľadom na veľkosť domu a jeho cenu bolo kľúčové. DOMM je však plne inteligentný, plný senzorov, čidiel a tak podobne, je napojený na tepelné čerpadlo, je rekuperovaný, s centrálnym vysávačom, je tiež vzhľadom na pomer presklených stien chladený. Avšak žiadna technická miestnosť sa v dome nenachádza. Žiadne omietky, žiadne sadrokartóny, pritom žiadne viditeľné technologické inštalácie.

DOMM je skladačkou z montovaných prefabrikovaných panelov, drevenou skladanou podlahou, tzv. dýľ, skladaných priečok, ktoré sú v podstate úložnými priestormi.

DOMM definuje výhľad do krajiny, samotná stavba nieje podstatná, preto materiálová strohosť až brutálnosť. Je orientovaný na západ, obývacia izba je dosvetlená južným oknom do bočnej záhrady a nad jedálňou je osadený masívny strešný svetlík. Je postavený na svahovitom teréne čo dodáva domu jedinečný charakter a výhľad.

Koncept domu kládol dôraz na industriálnosť a modulárnosť. Priestory sú prísne definované šírkou jednotlivých panelov v module 1200, kde modul izby tvoria 3 panely, kúpeľňu 2, obývaciu izbu až 5, chodbu a schodisko len 1 panel. Modul 300, 600 a 1200 mm je prítomný v celej dispozícii a architektúre domu. Drevené podlahové dosky šírky 300mm kladené v jednom kuse na celú šírku izby, skrine v module 600 a 1200.
Táto modulárnosť umožňuje jednoduchú úpravu dispozície, ak sa rodina rozrastie alebo sa zmenia jej potreby.

Materiálovo bolo snahou ostať akoby v hrubej stavbe, jediným kontrastom, resp. dokončenou stavbou je opracovaná drevená podlaha a vstavané biele kubusy, resp. systémové priečky. Ukončujúcim stavebným prvkom hrubej stavby sú okenné vnútorné a vonkajšie šambrány z rovnakého materiálu ako kuchynská linka. Schodisko, zábradlie a priznané nosníku sú oceľové. Podlahové dosky boli ešte vtipne znovu použité na knižničný regál a komody v izbách.

Čo sa dispozície týka, kuchyňa je vertikálne prepojená so vstupným podlažím, čo dodáva priestoru vzdušnosť a jedinečnosť. Je to ústredný priestor domu. Drevená terasa orientovaná na západ je prepojená s kuchyňou, jedálňou, obývacou izbou a spálňou. Posuvné presklené steny rámujú výhľad do krajiny ako obraz.

Koncept svahovitej záhrady prekonáva výškovú úroveň šiestich metrov len pomocou rámp s masívnymi oceľovými obrubníkmi, žiadne schody, Rampy sú zatrávnené. Bujná vegetácia sadových úprav koncipovaná na udržateľnosť, biodiverzitu dodáva architektúre severskú atmosféru.

Projekt
2020
Realizácia
2022

Vybrané projekty

*Aktuálne

Nominácia na CEZAAR 2024

S veľkou radosťou sme prijali Nomináciu Zelenej Lipy na Cenu CEZAAR 2024 vo veľmi silnej kategórii Bytové

Viac

DOMM na titulke

Rodinný DOMM od košického ateliéru Atrium Architekti je dielom striedmosti a rafinovanej redukcie: len jedna

Viac

How I met my architect

Vypočujte si podcast o tom kto sbe, ako sme začínali, kam smerujeme :)

Viac

PFMMXXIV

Máme za sebou najúspešnejší rok v našej 30 ročnej histórii. Rastieme vďaka Vám. Ďakujeme.

Viac

Ocenenie BIGSEE za projekt DOMM

V poradí druhý krát si z Ljubljany odnášame ocenenie za najlepší rodinný dom Big See.

Viac

Odporúčané produkty AtriumShopu

Manuál tvorby verejných priestranstiev mesta Prešov

19,90 €

Viac

Kniha Zásahy Tatry 2019

12,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Trnava

12,90 €

Viac

VIANOČNÝ BALÍČEK

19,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Liptovský Mikuláš

9,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Humenné

9,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Brezno

12,90 €

Viac

Kniha East Side Architecture

19,90 €

Viac

Zásahy Gelnica 2018

12,90 €

Viac

Kniha DETLUP

39,00 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Kežmarok

12,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Nitra

12,90 €

Viac

Kniha Medzimestské zásahy Košice - Prešov

19,90 €

Viac

Fairy Tales - New Place

33,00 €

Viac

Atrium Black Cube Shirt 01

19,90 €

Viac

MORPH Shirt 03

19,90 €

Viac

MORPH Shirt 01

19,90 €

Viac

MORPH Shirt 02

19,90 €

Viac

Icon Shirt of SPOT Vazecka

19,90 €

Viac

Sketch Shirt Vinne

19,90 €

Viac