Námestie Spišské Podhradie
Mariánske námestie je chápané ako polyfunkčný priestor koncentrujúci aktivity bežného života mesta, jarmočných, trhových, kultúrnych, súťažných, politických, výstavných a pod. podujatí regionálneho a medzinárodného významu.
Spojnica námestí je transformovaná na peší ťah – cesta k prameňu – s obsluhou, čím sa sprehľadnia prevádzkové pomery na oboch námestiach. Nový prieťah cesty 2. triedy je vedený pozdĺž potoka Margecanka. Povrch obslužnej komunikácie vedenej stredom je kamenný – obnovené čadičové kocky za účelom ukľudnenia dopravy. Pre operatívne zaparkovanie zájazdových autobusov sú vytvorené niky a pre IAD obmedzený počet parkovísk. Parkovanie áut a autobusov bude za Miestnym Úradom v zredukovanom parku – zachované stromy, pred kostolom na Hviezdoslavovej ulici a za evanjelickým kostolom.
Uvoľnený priestor pred poštou bude peším námestím s otvoreným priehľadom na imakulatu . Park zostáva pôdorysne zachovaný. Zvýraznené sú priečne prepojenia prechádzajúce v trávnatých plochách na južnú časť námestia.
Výškové úrovne námestia sú využité na vzájomne prepojenie amfiteatrálnym dreveným sedením. Bude slúžiť na odpočinok, ale aj ako hľadisko pre kultúrne podujatia, výstavy sôch, historických objektov a pod. Pre tento účel sú vyčlenené trávnaté ramená ukončené pódiami. Teda južná časť námestia bude viacúčelovou plochou pre poriadanie zhromaždení, kultúrnych podujatí, jarmokov, politických akcií, kvetinových a zeleninových trhovísk, rozptyl účastníkov bohoslužby a pod.
Rozmanitý priestor Palešovho námestia bude vo funkcii nástupu peších do centrálnych priestorov mesta. Autobusovú stanicu kapacitne ponechávame pre jeden smer pred farou a pre druhý v ulici (podľa ÚPN). Rušíme prístrešky a nahrádzame ich novým integrovaným objektom pred farou.
Novým prvkom je „objavenie“ prameňa vytekajúceho z travertínového brala a tečúceho v úzkom žľabe pozdĺž kostola, pošty, MsÚ a zaústeného do potoka. Žľab bude súčasne slúžiť pre odvodnenie ulice a časti námestia. Prameň bude dotovaný vodou z Lúčanky prostredníctvom jednoduchého čerpadla. Na pramennom brale bude nápis a logo UNESCO a popis kultúrnych hodnôt. Súčasne bude slúžiť ako základový kameň prestavby centra.
Povrchy v celom priestore budú z travertínových platní rôznej veľkosti opracované nezamestnanými. Využívať sa bude kamenársky odpad. Obslužná komunikácia bude z „mačacích hláv“ – čadičových kociek. Z čadičových kociek budú nepravidelne aplikované pruhy (dĺžka 3 – 4 m) – stopy času. Použitým povrchom bude aj piesková drť v parkoch a stredovek pripomínajúcich náhodných plochách.
Orientačný systém bude aplikovaný len na dlažbe a to nahradením čadičových pruhov liatinovým s popisom pamiatky alebo udalosti – celé námestie bude akousi kronikou. Doplnkové info bude na budovách.
Lavičky budú drevené a voľne usporiadané.
Stĺpy verejného osvetlenia budú výšky 4 a 6 m a budú kovové- zahrdzavený výkovok alebo drevené s nosnou kovovou konštrukciou. Vytvárajú ilúziu fakle. Osvetlenie bude pod lavičkami, pódiami, v potôčiku a v rámci čadičového, resp. liatinového pruhu – infosystém v podlahe. Smetný kôš bude kovaný a integrovaný do travertínového bloku.
Je potrebné zvýrazniť, že predložené riešenie využíva na renováciu miestne odpadové suroviny a nezamestnaných na ich hrubé opracovanie a tým vytvára komplexnú autenticitu. Zámerom je reálne, citlivo, nápadito, ale hlavne lacno a moderne „oprášiť“ stredovekú slávu mesta.
- Projekt
- 2005
- Realizácia
- 2005
- Investor
- Mesto Spišské Podhradie
- Lokalita
-
Spišské Podhradie